Ev Dışında Glutensiz Beslenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sosyal hayatın büyük bir bölümü ev dışında olduğundan özellikle glütensiz beslenmek zorunda kalan kişilerin karşısına ciddi engeller çıkmaktadır.
Ev dışında ancak glütensiz onay verilen restoranlarda, ya da ürün içeriklerini açıklayan ve konu hakkında bilgi sahibi olunan mekânlarda tüketim yapılabilir. Bunun içinde mutfak yöneticilerine, gıda denetimcilerine, aşçılara ve tüketicilere bilincin oluşturulabilmesi için önemli görevler düşüyor.
Çay kaşığının sekizde biri kadar bile glütenin bazı kişilerde çamaşır suyu içmiş etkisi yaratabileceği düşünülürse konunun ciddiyeti daha da önem kazanacaktır.
O günkü menüde yer alan çorbanın içine bir kaşık un kattığı halde bunun zararını bilmeyen bir mutfak şefinin sadece müşterinin kaprisinden kaynaklı olduğunu sandığı sorusuna “azıcık undan ne zarar gelir” şeklinde düşünerek cevap verirse yaşanacak problemin büyüklüğü tartışılamaz. Bundan dolayıdır ki bilinçlendirme son derece önemlidir.
Ayrıca yanında ekmeğini taşıyan kişilere karşı “restoranımıza dışardan yiyecek alınamaz” şeklindeki uyarılar glütensiz beslenme konusu bilindiğinde, çölyaklı bireyler üzerinde psikolojik olarak da ciddi rahatlık yaşatır.

Leave your comments