Çölyak Federasyonu Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye’de faaliyet gösteren Çölyak derneklerinin katılımıyla kurulan çölyak federasyonunun Genel Kurulu  6 Ekim 2018 cumartesi günü Ankara’da yapıldı.

2017 Mayıs ayında Türkiye Çölyak Dernekleri’nin talebiyle TBMM ‘de yer alan dört siyasi parti birleşerek Çölyak Araştırma Komisyonu oluşturuldu. Bu komisyonda farklı illerden gelen dernek başkanları, milletvekilleri, uzman kişiler, ilgili kurumlar ve üretici firmaların katılımı sağlandı. TBMM ‘de araştırma komisyonu her hafta toplanarak çölyak ve glutensiz yaşamı masaya yatırdı.

Ayrıca Urfa, Kayseri ve Bursa’da yapılan saha çalışmalarıyla da farklı illerde bulunan çölyaklıların yaşadığı sorunlar yerinde tespit edildi. Bu toplantılarda Türkiye’deki çölyaklıların sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntılar, teşhis aşamasında ki sorunlar, glütensiz yaşamın zorluğu, çölyak farkındalığı için yapılması gerekenler ve çözüm önerileri en ince ayrıntısına kadar görüşüldü. Çölyak Araştırma Komisyonu yaptığı son toplantısından sonra hazırladığı raporu meclis başkanına iletti.

Bu rapor sonrasında ilgili bakanlıklar ve kurumlar bilgilendirilerek, gerekli görülen çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu başlangıçla birlikte kurulan çölyak federasyonu komisyonun hazırladığı rapor ışığında tüm gelişmeleri takip ederek, Türkiye’deki çölyaklıların yaşadığı sorunların çözümü için çalışmaya başladı.

Çölyak Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda SGK raporlarının süresi 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı. SGK tarafından raporu bulunan çölyaklılara her ay verilen ödemelerin arttırılması çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Ayrıca bu araştırma sırasında meclisimize iletilen talepler Bakanlıklar düzeyinde takibimizdedir.

Çölyak teşhisi alan kişiler için hayırlı olmasını diliyor, federasyonumuzun yapacağı projelerin başarıyla sonuçlanmasını diliyoruz.

Saygılarımızla,

Çölyak Federasyonu

Leave your comments