HAKKIMIZDA

Manisa’da çölyak dernekleri olarak başlattığımız farkındalık ve savunuculuk fikri, yapılan çalışmalarla TBMM’de Çölyak Araştırma Komisyonu kurulmasına vesile oldu. Komisyonda TBMM tarihinde bir ilk başarılarak, derneklerimizin de temsili sağlandı. Aylarca süren maratonda dernek başkanlarımız tüm toplantılara dönüşümlü olarak katılım sağladı. TBMM Çölyak Komisyon Üyesi milletvekillerimizi Türkiye’nin çeşitli illerine götürerek çölyaklı kişiler ile buluşturduk. Sorunları yerinde gösterdik. Yapılan samimi toplantılarda öyle duygusal anlar yaşandı ki, kimi zaman ağladık, kimi zaman güldük, kimi zaman çok çalışırken, kimi zaman eğlendik. Ancak hiçbir zaman birlikten güç doğar sözünü unutmadık. Yaşanan her şeyi bir kenara koyduk ve daima sonuca odaklandık. “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” sloganı ile mücadele ettik. Henüz hedeflerimizin tamamına ulaşamadık olsa da isteklerimizin yerine getirilmesi yolunda adım atmaya başladık. Kısacası hiç durmadan ektik ve artık ektiklerimizi biçme zamanı geldi.

Kanunların birbirine uyumu için çalışan bakanlıklarda, seçim dolayısıyla oluşan değişiklikler tekrar bakanlık çalışmalarına başlamamıza yol açmıştır. Bu çalışmalar çölyakla ilgili yasa çıktığında düzenleme önceden hazır olsun diye yapılmaktadır.

Kanun değişikliği için tekrar savunuculuk çalışmalarına daha güçlü ve kurumsal yapı ile devam edilmesi için Çölyak Federasyonu kurulmuştur.